Rusça Öğrenmek Zor Mu?

Rusça aslında hem kolay hem zor bir dildir. İngilizce dili ile kıyaslandığında, Rusça başlangıçta çok zor gelebilir, ama Rusça kiril alfabesini ve temel gramer kurallarını öğrenirseniz Rusça öğrenmek zevkli bir hale gelmektedir.

Rusça dili, Doğu Slav Dilleri grubuna aittir. Ukraynaca’ da aynı şekildedir. Diğer Slav dilleri olan Lehçe, Çekçe, Sırpça ve Bulgarca ile aynı proto-Slav dilinden türemiştir.

Rusça dili, Türkçe’ye hem çok benzer hem de hiç benzemez. Rusça’da her kelimenin 10 farklı çekimi var dersek abartmış olmamış oluruz. Örneğin, рука (el) kelimesi - руку, руки, рукой, руках, руками, рукам, рук, руке, vb. gibi cümledeki yerine göre çekime uğramıştır.

Rusça dilinde en zor olan şey vurgudur. Bir kelimenin vurgusu çekimine göre yer değiştirir. Örneğin, руки kelimesi ismin -in halinde çekilmiş ise, vurgu sondadır (rukii). Bu kelime aynı zamanda Rusça рука kelimesinin çoğuludur (eller). Bu durumda vurgu baştadır (ruuki).

Rusça öğrenme konusunda başarılı olabilmeniz için 3 altın kural vardır.

  • Rusça Temel Dilbilgisi kurallarını çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle, Rusça Dilbilgisinde Padej adı verilen isimlerin çekim hallerini bir ’amatör dilbilimci’ seviyesinde öğrenmeniz ve pratikte kullanabilmeniz gerekir. Bu kuralları öğrenmezseniz, Rusça konuşamazsınız. Maalesef, Rusça, İngilizce gibi kolay ezberlenen bir dil değildir.

  • Rusça Kursu seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Rusça dilini iyi bilen bir Rus size Rusça öğretemez çünkü. Ana dili Rusça olsada, her ne kadar çat pat Türkçe konuşmayı biliyor olsa da Türkçe ve Rusça gramer kurallarını bilemez. Kulaktan dolma Rusça ve Türkçe bilen ama öğretmenlik sertifikası almamış kişiler eğitim sürecinizin olumsuz yönde etkiliyebilir. Bu sebepten dolayı Rusça eğitimi alacağınız kişilerin öğretmenlik vasıflarına her anlamda sahip olup olmadığını öğreniniz.

Rusça kelimeleri ezberleyerek belirli düzeyde dili konuşabilirsiniz ama Rusya’da yaşayan bir Türk, bir yıl içinde 500-600 kelime ezberleyerek anca günlük hayattaki gereksinimleri doğrultusunda minimum düzeyde Rusça konuşmaya hakim olabilmiştir. Rusça öğrenmek kendi başınıza üstesinden gelebileceğiniz kolay bir dil değildir.

  • Profosyonel eğitim almak hedefiniz ise, gideceğiniz Rusça Kursu size Rusça’yı gerçekten öğretebilmelidir. Rusça öğretmen kadrosu hem Türkçe hem de Rusça dillerine hakim kişilerden oluşan bir kurs sizin için doğru tercih olacaktır.