Rus Kültür Festivali

Antalya’da 2. Rus Kültür Günleri Başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Rus Kültür Günleri, Rus ve Türk vatandaşların oluşturduğu kortejle başladı.

Birçok kültürü bünyesinde barındıran Antalya’da Kültür Günleri Projesi’ ni sürdüren Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanlığı, ikinci Rus Kültür Günleri’nin startını 13 haziran’da verdi.

Proje kapsamında Rusya’dan Antalya’ya gelen gruplar ve Antalya’ da yaşayan Ruslar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yılmaz’ ı makamında ziyaret etti.

Ülkelerine özğü hediyeleri Mustafa Yılmaz’a armağan eden Rus vatandaşlara, Vekil Yılmaz’da hediyeler sundu. Yılmaz, etkinliğin iki ülke arasında kardeşlik duygularını pekiştirmesi dileğinde bulundu.

BARIŞ VE DOSTLUĞUN GÖSTERGESİ

Hem Ruslar, hem de Antalyalılar için. Rus vatandaşları buraya geldiklerinde biz çok memnun kalıyoruz. Düşünüyorum ki, Antalyalılar da vatandaşlarımızın Omsk ve Rostov - Don şehirlerinden getirdikleri bu gösterileri büyük ilgiyle izleyecekler" dedi.

Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Marina Sorokina ise, Kültür Günleri kapsamında resim ve fotoğraf sergisi düzenleneceğini, Rus mutfağında tatlı ve yemekler hazırlanacağını söyledi.

TÜRKİYE’ YE HAYRAN OLDUK

Hala bir hayranlık içerisindeyim. Kültür günlerini sadece Türkiye’de değil birçok ülkelerde düzenliyoruz. Geçen yıl Fransa’da düzenlendi, bu yıl İtalya ve Hollanda’ya gitmeyi planlıyoruz" dedi.

Rus Kültür Günleri’ne, uluslararası halk oyunları yarışmalarında ödüller almış  Mecta Dans Grubu, Omsk Devlet Flarmoni Orkestrası’nda çalışan Rusya’da ve uluslararası yarışmalarda ödülleri olan dört kişilik ekip Vokal Quartte Premier, orkestranın solisti Anna Shinkovaya çocuk aktiviteleri yapan palyaço ekibi Suretler ve Maskeler, illizyonist Viladimir Kupriyev ve Omsk Devlet Flarmoni Orkestrasında görevli akordeon ve saksafon sanatçıları ile Mecta çocuk Dans Grubu katılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya’nın, hem Anadolu’dan hem de yurt dışından birçok kişinin yerleştiği ve birlikte yaşama amacı taşıdığı bir kent olduğunu ifade etti.

Kültürler arası etkileşim ve iletişimi artırmayı amaçlayan Kültür Günleri ile Büyükşehir Belediyesi olarak barışınn, dostluğun ve kardeşliğin gelişmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten Akaydın, açıklamasında ’Yaklaşık elli bin yabancının yaşadığı kentimizde, yabancıların büyük bir bölümü Ruslardan oluşmakta. Bu nedenle Antalya’daki yerleşik Rus kökenli vatandaşlarla birlikte Rus Kültür Günleri adıyla bir çalışma başlattık’ ifadesine yer verdi.